Иван Гранитски представя книгата "Акварел" с илюстрации от Ивайло Мирчев.
Събитието е на 17 май в културен клуб "Тракия" (ул. "Стефан Караджа" 7А), съобщават организаторите от издателство "Захарий Стоянов".
"Акварелът е техника на пластическата въздишка. Талантливият автор създава акварела с вътрешната светлина на душата си, затова той излъчва мекота, нежност, ефирност, прозирност, леко дишане като полъх на гълъбово крило и оставя у чувствителния зрител усещането за неземно спокойствие и омиротвореност", пише Иван Гранитски.
По думите му Ивайло Мирчев е един от майсторите на акварелните въздишки, своеобразни пластически ноктюрни и импромптюта, а посланията на неговите акварели действат като поетически заклинания - разтърсват сърцето, изострят съзнанието и зареждат въображението ни с полифонични инвенции.
"Истинският поет пресъздава онова, което другите не забелязват. Той представя пред тях един свят, който съществува реално в определени измерения, но само за малцина тези измерения са видни и осъзнати. Единствен поетът ги отчита и подтиква всички да се научат да не ги пренебрегват и пропускат. Защото истинският им живот е да се наслаждават на красотата, смисъла, логиката и съвършеното устройство на сътворението", пише Панко Анчев.
По думите му Иван Гранитски умее да наблюдава "малките“ картини на природата, да ги дорисува и одухотворява, и видени през неговите очи и пресъздадени с неговите думи да ги сподели с читателите си. Мене ме впечатлява това съчетание на сякаш изключващи се умения на поета - да бъде философ на човешкото познание, моралист, публицист, художник, познавач на природата и лирик, коментира Анчев.
Според него стихотворенията в "Акварел“ не са просто описания, не са застинали пейзажи, нито "натюрморти“, събрали са не просто очертанията на природната картина заедно с цветовете.
"Те са привидно застинали в очакване да бъдат видени и пресъздадени и по тази причина не са обикновен покой", казва критикът.
APFFA / © Снимка: / © Издателство Захарий Стоянов