Втората книга от поредицата “Българските генерали 1878 – 1946” ще бъде представена днес от 15:00 ч. в Националния военноисторически музей (НВИМ). Това съобщиха от културната институция.
Изданието е озаглавено “С дълг и отговорност” и е с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Впечатления си ще споделят рецензентите на монографията проф. дин Веселин Янчев, ръководител на катедра „История на България“ в Софийски университет, специалист по българската военна история до Втората световна война, и проф. дин Светлозар Елдъров, в спектъра на чиито научни интереси е и военната проблематика.
Книгата е първото по рода си систематизирано, обективно и пълно изследване на произхода, образованието, реализацията, заслугите и отличията на висшия офицерски корпус, посочиха от НВИМ. Съдържа биографичните данни, засягащи жизнения път и делото на 69 генерали от Третото българско царство, като се очаква цялата поредицата да обхване имената на над 500 генерали, част от военната история на България от Освобождението до провъзгласяването за народна република. Акцентът е поставен върху участието им в изграждането на Българската армия и в петте войни, в които България воюва през периода 1878 – 1946 г.
Първата книга на “Българските генерали 1878 – 1946. С достойнство и чест” бе представена през април 2021 г. Изданието обръща поглед към личностите, поставили основата на Българската армия, към генералите – познати или малко известни, популярни или забравени, служили вярно и честно на България във война и в мир, стояли начело, но и споделяли трудностите с войската си, допускали грешки и обвинявани в грешки, съдени с вина и без вина, арестувани и убивани. Първа книга от поредицата съдържа биографични данни, засягащи жизнения път и делото на 125 генерали от Третото българско царство.
Целта на авторите на поредицата е да популяризират разказа за живота на българските генерали, без да ги величаят, оправдават или съдят. Изданието е плод на увереността, че събирането на безспорните факти за техния житейски път допринася в най-голяма степан за съхраняването на историческата истина. Героични или грешни, действията на тези хора са движили колелото на историята напред с вярата им в светостта на дълга и отговорността – качества, заслужили да ги положим в капсулата на времето като ценен дар от миналото, отбелязаха от НВИМ. /ИРС