"Гьоте институт" отбелязва 125-годишнината от рождението на германския драматург и поет Бертолт Брехт. Прожекция на емблематичната му пиеса "Майка Кураж и нейните деца" ще се състои на 8 февруари, съобщават от института.
Постановката се е играла на сцената на "Берлинер ансанбъл" под режисурата на автора и в сътрудничество с режисьора Ерих Енгел. Филмът е заснет между 1959 и 1961 г., малко след кончината на Брехт, а снимките проследяват сценичното изпълнение на пиесата, която към момента на заснемане има над 400 представления.
ИСТОРИЯ
"Майка Кураж и нейните деца" е писана от Брехт по време на доброволното му изгнание в Швеция през 1938 и 1939 година в знак на съпротива срещу възхода на фашизма и нацизма и в отговор на нахлуването на армията на Хитлер в Полша през 1939 г. Действието се развива по време на Тридесетгодишната война и в дванадесет сцени разказва за историята на Ана Фирлинг, наричана Майка Кураж, хитра продавачка в шведската армия. Заедно с децата си, тя пътува с войскова лавка, решена на всичко, за да трупа печалба от войната. В крайна сметка, цената на нейните действия плащат трите й деца, които губят живота си.
Филмът е продукция на ДЕФА - държавното филмово студио на ГДР и на премиерата си през февруари 1961 г. е прожектиран едновременно в 14 източногермански града, по случай 63-ия рожден ден на Брехт. В главната роля е съпругата на Брехт - Хелене Вайгел. Участват още Екехард Шал (Айлиф), Хайнц Шуберт (Швайцерказ), Ангелика Хурвич (Катрин), Ернст Буш (Готвача), Волф Кайзер (Проповедник) и Регине Луц (Ивет Потир).
БЕРТОЛТ БРЕХТ
Роден е на 10 февруари 1898 г. в Аусбург. Той е поет, драматург, режисьор и теоретик в областта на театралното изкуство. С налагането на националсоциалистическата диктатура в Германия, емигрира в Дания, а през 1941 г. се преселва в САЩ, където впоследствие е обявен за комунист.
През 1948 г. Брехт и неговата съпруга, актрисата Хелене Вайгел, се установяват в Източна Германия, където създават световноизвестния театър "Берлинер ансамбъл". Сред най-популярните му пиеси са "Опера за три гроша“, "Животът на Галилей“, "Добрият човек от Сечуан“, "Майка Кураж и нейните деца“, "Господин Пунтила и неговият слуга Мати“, "Кавказкият тебеширен кръг“.
/ДД