„Това, което съм, го дължа на Варна“. Това каза актьорът Михаил Мутафов, който тази година получава званието „Почетен гражданин на Варна”. То ще му бъде връчено на тържествена церемония в Летния театър на празника на града – 15 август.
Работата и животът винаги трябва да носят удоволствие, смята актьорът и подчертава, че именно затова е останал да живее във Варна, тъй като родом е от Южна България. „Градът ми даде много – с морето и хората около него. Всичко, което съм направил, се дължи на Варна“, сподели 75-годишният Мутафов, който е на сцената на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ от 1975 г., като е изиграл повече от 100 роли на сцената и над 40 в киното. Има награди „Аскеер“ 2002 за поддържаща роля в „Хотел между тоя и оня свят“; „Аскеер“ 2003 за главна мъжка роля в „Марат/Сад“; „Златна роза“ 2008 за ролята на Ванвурст Окото в „Дзифт“; награди за главна мъжка роля от Международния фестивал за късометражно кино в Брюксел 2014 и от Международния фестивал „Ла Гуаримба“ в Италия за филма „Чест“, както и „Икар“ за чест и достойнство на Съюза на артистите в България.
Новото звание, което получава, го кара да се чувства още по-задължен към Варна и нейните хора. „Една такава награда е голяма отговорност“, казва актьорът, "тя не само носи радост, но и задължава. Човек трябва да я заслужи по някакъв начин и след това да бъде отговорен в това което работи занапред“. Михаил Мутафов сподели, че целта му винаги е била да си върши добре работата и това не зависи от наградите, а от самата нагласа на човека.
Актьорът в момента си почива, след като скоро е участвал в два филма, чийто снимачен период е приключил. Единият е английско-българска продукция с работно заглавие „Раят на колела“, а другият е „Безветрие“ на Павел Веснаков. Освен това Мутафов репетира в пиесата „Юн Габриел Боркман“ на Хенрик Ибсен, която поставя във Варненския театър режисьорът Пламен Марков.
„Напоследък много хора се сетиха за мен“, призна Мутафов и сподели, че професията на артиста е такава – понякога има много работа, а друг път – никаква. „Не можеш да планираш, зависи колко си желан, а аз в това отношение съм щастлив, защото на тази възраст съм още търсен и имам работа“, каза новият почетен граждани на Варна.
Михаил Мутафов е роден на 4 юли 1947 г. в град Харманли. Първоначално записва да учи висше образование в МЕИ – София, но във втори курс започва да посещава театрален състав в Студентски дом, ръководен от режисьора Людмил Кирков („Оркестър без име“, „Момчето си отива“, „Матриархат“, „Селянинът с колелото“ и др.). Скоро след това кандидатства във ВИТИЗ и го приемат от първия път. Учи при проф. Желчо Мандаджиев и Крикор Азарян. Започва работа първо в театъра в Димитровград, където по това време поставят режисьорите Руси Карабалиев и Иван Добчев. Във Варна го канят проф. Мандаджиев и Гриша Островски и той посвещава творческия си път на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Предпочитан актьор е на Станчо Станчев, Стоян Камбарев и Явор Гърдев - тримата режисьори, белязали израстването на Варненския театър във важни периоди от неговото развитие. Михаил Мутафов създава в техните постановки забележителни персонажи, срд които се открояват Индианецът в "Полет над кукувиче гнездо" от Дейл Васерман и Крап в "Последната лента на Крап" от Самюел Бекет на режисьора Станчо Станчев; Перо в "Черна дупка" от Горан Стефановски и Прохор Железнов в "Майката. Васа Железнова 1910" от Максим Горки на режисьора Стоян Камбарев; Марат в „Марат/Сад“ от Петер Вайс и Туполски в "Пухеният" от Мартин Макдона на режисьора Явор Гърдев.
В киното Мутафов се снима в над 40 филма, сред които многократно награждаваните „Циклопът“ с режисьор Христо Христов, „Дзифт” на Явор Гърдев, „Островът” на Камен Калев, „Чест” на Павел Веснаков, „Вездесъщият“ на Илиян Джевелеков“ и др.